0-36 Ay Çoçuk Bakımı ve Bakıcılığı Sertifika Programı

Eğitim Süresi

56 saat

0-36 Ay Çoçuk Bakımı ve Bakıcılığı Sertifika Programı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanmaya başladı. Proje ile kadınlara toplamda 25.472.000 Avro (€) mali destek aktarılacaktır.
Bu projeye destek vermek amacıyla “Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı Eğitimi Sertifika Programı” açılmıştır. (Proje hakkında: www.sgkegitimlibakici.org)

Bilgi Formu

 • Çocuk Gelişimciler ve ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları
 • Okul Öncesi Öğretmenleri ve ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğr. ve ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları
 • Psikologlar ve ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları
 • Özel Eğitim Öğretmenleri ve ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları
 • Anaokulu Öğretmenleri
 • Psikiyatristler
 • Çocuk Doktorları
 • Aile Hekimleri
 • Anne ve Babalar
 • Çocuk bakımı ve bakıcılığı alanında çalışmak isteyen bireyler
 • Çocuk gelişimi ve bakımına ihtiyaç duyan herkes katılabilir.

1. Gelişim ile İlgili Temel Kavramlar

- Büyüme, Gelişim, Olgunlaşma, Öğrenme, Hazırbulunuşluk, Eğitim,

2. Gelişim İlkeleri ve Gelişim Dönemleri,

3. Bebeklik Dönemi

4. İlk Çocukluk (Oyun) Dönemi

5. İkinci Çocukluk (İlkokul) Dönemi

6. Ergenlik Dönemi

7. Gelişime Etki Eden Faktörler, Biyolojik Faktörler, Çevre

8. GELİŞİM ALANLARI

- Fiziksel Gelişim,

- Psikomotor Gelişim

- Bilişsel (Zihinsel)

- Dil Gelişimi

- Kişilik Gelişimi

- Duygusal Gelişim

- Sosyal Gelişim

- Ahlak Gelişimi

- Cinsel Gelişim

9. TEMEL İHTİYAÇLAR I

- Fiziksel Temel İhtiyaçlar

- Beslenme, Barınma, Giyinme, Solunum, Uyku, Dinlenme, Temizlik, Boşaltım, Vücut Isısı, Tehlikelerden Korunma

- Sosyal Temel İhtiyaçlar

- Arkadaşlık Kurma, Bir Gruba Ait Olma, Sosyal Statü İhtiyacı, Bir İşe Yarama İhtiyacı,

- Bağımsızlık İhtiyacı Psikolojik Temel İhtiyaçlar

- Sevme, Sevilme, Ait Olma İhtiyacı, Öğrenme Psikolojik Güven İçinde Olma Başarılı Olma, Başkalarının Onayını Alma Kendine ve Kişiliğine Saygı Duyulması İhtiyacı

10. TEMEL İHTİYAÇLAR II

- Çocuk Beslenmesi 0–3 Yaş Çocuk Beslenme İlkeleri Beslenmesi

- Ek Gıdaların Hazırlanması ve Verilme Zamanı

11. TEMİZLİK ve BAKIM

- Bebek ve Çocuklarda Kişisel Bakım Vücut Temizliği, Tuvalet Eğitimi, Saç Bakımı, El ve Ayak Bakımı, Ağız ve Diş Bakımı, Banyo, Banyo Öncesi Hazırlık, Banyo Yaptırma Banyo Sonrası, Giyinme ve Soyunma, Uyku ve Dinlenme

12. SAĞLIK VE İLK YARDIM

- Çocuklarda Sık Görülebilecek Sağlık Sorunları

- İlk Yardım

% 80 devam koşulu sağlayan ve program sonunda gireceği sınavdan 70 ve üzeri alan katılımcılara "SERTİFİKA" verilecektir.

EFT-Havale Ödeme Yöntemi

Kayıt formunu eksiksiz doldurup aşağıda ödeme bilgileri bulunan hesap numarasına EFT, Havale yöntemi ile ödemenizi gerçekleştirip dekontu PDF formatında yüklemeniz gerekmektedir.

Ödeme Bilgileri

Hesap Adı: İSÜ TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İNOVASYON VE DANIŞMANLIK A.Ş.
Fibabanka (Topkapı Şubesi)

IBAN NO: TR830010300000000034050877  

Açıklama: Katılımcı Adı Soyadı - Eğitim Adı

Online Ödeme Yöntemi

Kayıt formunu eksiksiz doldurup ödeme bilgilerini eksiksiz girmeniz gerekmektedir.

İndirim

Söz konusu indirimden faydalanabilmek için istenilen bilgi ve belgelerin tam ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kayıt işlemleriniz tamamlanmayacaktır.

*** Online eğitime giriş için gerekli olan link ve diğer bilgiler, eğitim öncesinde ayrıca mail olarak tarafınıza gönderilecektir.

Doç. Dr. Müge Müzeyyen Çiyiltepe

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Dil Bilimi Bölümünde tamamlayan Müzeyyen Çiyiltepe, yüksek lisanslarını Columbia Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi ABD de, doktorasını Kansas Üniversitesi, ABD de tamamlamış, post doktora çalışmalarına da Harvard Üniversitesi Nöroloji bölümünde devam etmiştir. 1999-2000 yılıda İngiltere de link NHCS de klinisyen olarak Londra da görev yapmıştır. 2000-2010 tarihleri arasında GATA da uzman olarak görev yapmıştır. Dr. Müzeyyen Çiyiltepe 2013-2017 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Yrd. Doç. Dr olarak görev yapmıştır. Mart 2017 tarihinde doçent olmuştur. Doç. Dr. Müzeyyen Çiyiltepel 2019 yılı itibarı ile İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü akademik kadrosunda yer almaktadır. 

Araştırma Alanları: Motor Konuşma Bozuklukları, Ses ve Yutma Bozuklukları, Cognitive Science, Differential Diagnosis

Temel Alanları: Dil ve Konuşma Terapisi, 


Dr. Öğr. Gör. Berkin Özyılmaz Kırcalı

2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden lisans derecesi ile mezun olup, yüksek lisans eğitimini 2014 yılında Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2020 yılında Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik programında Doktora eğitimini tamamlayan Dr. Özyılmaz Kırcali, pek çok üniversitede akademik görevler üstlenmiştir. 2017 yılından itibaren İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görev almaktadır.

Araştırma Alanları: Beslenme ve Diyetetik

Temel Alanları: Beslenme ve Diyetetik, 


Öğr. Gör. Sevim Acer

Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Anabilim Dalı, Anaokulu Öğretmenliği Bölümü’nde 2010 yılında tamamlayan Sevim Acer; 2018 yılında Okan Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca 2016 yılında MEB’in Özel Eğitim Uzman Personel Yetiştirme Hizmet İçi Eğitimini tamamlayarak; Özel Eğitim Alan Öğretmeni unvanını da almıştır. Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim alanında katıldığı kongre, seminer ve sertifika programlarıyla birçok eğitim almış ve vermiştir. 2 Uluslararası, 1 Ulusal bildirisi bulunmaktadır. 2010-2017 yılları arasında alanla ilgili çeşitli özel kurumlarda görev alan Sevim Acer, 2017 yılı bahar dönemi itibarı ile İstinye Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almakta olup, Çocuk Gelişimi Program Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Araştırma Alanları: çocuk gelişimi, Okul Öncesi, Özel Eğitim, erken çocuklukta özel eğitim, otizm spektrum bozukluğu

Temel Alanları: Temel Eğitim


Öğr. Gör. Merve Dikni Güvenilir

Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü’nde 2013 yılında tamamlayan Merve Dikni, çeşitli okullarda anasınıfı öğretmeni olarak da görev yapmış,ayrıca İSMEK bünyesinde usta öğretici olarak çalışmıştır. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi yüksek lisans programında ders döneminde olan Merve Dikni, 2017 yılı sonu itibarı ile İstinye Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almaktadır.

Araştırma Alanları: Erken Çocukluk Döneminde Gelişim

Temel Alanları: Temel Eğitim,  Okul Öncesi Eğitimi, 


Öğr. Gör. Beyza Çabuk

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde 2011 yılında tamamlayan Beyza Çabuk, yüksek lisans eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programında devam etmektedir. 2011 yılında Esenler Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’ nde çocuk, ergen ve ailelere psikolojik danışmanlık ve seminerler verdikten sonra akademik hayatına vakıf üniversitelerinde araştırma ve öğretim görevlisi olarak devam etmiştir. Çocuk testleri eğitimi, gestalt terapi eğitimi, profesyonel yöneticiliğe giriş, transpersonel psikolojiye giriş, sanat terapi çalışmaları, masal anlatıcılığı eğitimlerini almış olup 2017 yılı itibarı ile İstinye Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi programında öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almaktadır.

Araştırma Alanları: Gelişim Psikolojisi, Çocuklarda Mizaç Yapıları, Çocuklarla Sanat Çalışmaları


Öğr. Gör. Gülşah Ünsal Jafarov

Lisans eğitimini İstanbul Bilim Üniversitesinde 2013 yılında tamamlayan Gülşah Ünsal Jafarov, aynı zamanda 2016 yılında Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü bitirdi. Yüksek Lisans Eğitimini 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalında tamamladı ve Bilim Uzmanı ünvanını aldı. Ayrıca 2012-2017 yılları arasında hem özel hem de kamuda farklı alanlarda hemşire olarak görev yaptı. İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylı İlk Yardım Eğitmeni Yetki Belgesi bulunan Jafarov, Üniversite ve özel kurumlarda ilk yardım eğitimleri vermektedir. İlk yardım bilgisi, Hemşirelikte Yönetim, Sağlık Yönetimi, Davranış Bilimleri gibi konularda çalışmalarına devam etmekte olup, 2 uluslararası, 2 ulusal bildiri çalışması bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalında Doktora eğitimi alan Jafarov, 2019 Eylül ayı itibariyle Doktora tez çalışmasını sürdürmektedir. 2018 yılından bu yana İstinye Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nda akademik kadroda yer almakta olup; yarı zamanlı Öğretim Görevlisi görevini yürütürken, 2020 Şubat ayından itibaren üniversitemizde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Araştırma Alanları: Hemşirelikte Yönetim, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Yönetimi, Yönetim ve Organizasyon, Sağlık Politikaları, İlk ve Acil Yardım, Davranış Bilimleri Temel Alanları: Hemşirelikte Yönetim

Araştırma Alanları: Hemşirelikte Yönetim, davranış bilimleri, İlk ve Acil Yardım, Yönetim ve Organizasyon

Temel Alanları: Hemşirelikte Yönetim, 


Öğr. Gör. Elif Emiroğlu

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden ''Besin Seçiminde Marka Sadakatinin Rolü'' adlı mezuniyet projesi ile 2015 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2018 yılında ''Kronik Periodontitisli Yetişkin Bireylerde C vitamini ve Oksidatif Durum İlişkisi'' adlı tezi ile Uzman Diyetisyen ünvanını almıştır. 2015-2017 yılları arasında Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Enstitüsü'nde Klinik Diyetisyen olarak; İBB İSMEK Hayatboyu Öğrenme Merkezi'nde ise Eğitici Diyetisyen olarak görev yapmıştır. 2017 yılı itibariyle İstinye Üniversitesi'nde çalışmakta olup, Marmara Üniversitesi'nde aynı alanda doktora eğitimine devam etmektedir.

Temel Alanları: Beslenme ve Diyetetik, 


Öğr. Gör. Vahide Ulusoy Gökçek

Lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde 2012 yılında burslu olarak tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini 2016 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bezmialem Üniversitesi'nin ortak Klinik Psikoloji programında tamamlamıştır. Doktora eğitimine Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi'nin ortak doktora programında devam etmektedir ve tez aşamasındadır. Aynı zamanda sahada psikoterapist olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Şema Terapi, Bilişsel Terapi, Diyalektik Davranışçı Terapi ve Farkındalık yaklaşımlarını klinik tecrübesine katmaktadır. Ayrıca bu yaklaşımların etkililiğine dair çalışmalara katkı sunmaya devam etmektedir. Temel Alanları: Klinik Psikoloji

Araştırma Alanları: Bağlanma, Psikoterapi, Psikopatoloji


Araştırma Görevlisi Sena Oruç

Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2015 yılında mezun olan Sena ORUÇ, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik ana bilim dalında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Kurumsal danışmanlık hizmeti veren bir kurum kapsamında; -Üstünberk Holding bünyesinde yer almakta olan Martur, Siperlik, Fompak fabrikalarında danışman diyetisyen olarak, -Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi'nde klinik diyetisyen olarak, -Özel beslenme ve sağlıklı yaşam danışmanlık hizmeti veren bir klinikte, -Bir güzellik merkezinde hizmet vermiştir.

Temel Alanları: Beslenme ve Diyetetik, 


Eğitim Süresi

56 saat