Otomotiv Sistemleri Sertifika Programı

Eğitim Süresi

80 saat

Otomotiv Sistemleri Sertifika Programı

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi ve temel araçları (FMEA, SPC, MSA, APQP, PPAP) otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşları için ortak bir dildir. Bu dil Otomotiv Sistemleri olarak adlandırılır ve tüm otomotiv tedarik zincirlerine kullanılır. Sektörde kariyer yapabilmek için bu konulara hakim olmak olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Bu program; IATF 16949 Kalite Yönetim Sistemini ve temel araçlarını (FMEA, SPC, MSA, APQP, PPAP) öğrenmek ve uygulamak ve/veya geliştirmek isteyen yönetici ve çalışanlara Otomotiv Sistemlerinin dilini öğretmeyi amaçlar. Aynı zamanda, “Global 8D” ve “Problem Çözme Teknikleri”nin sektörde iyileştirme araçları olarak nasıl kullanıldıklarını öğretir.

Program sırasında, IATF 16949 ve FMEA, SPC, MSA, Kontrol Planları, Global 8D ve PPAP’a yönelik uygulamalar yapılacaktır.

Bilgi Formu

IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’ni ve temel araçlarını (FMEA, SPC, MSA, APQP, PPAP) öğrenmek isteyen yöneticiler, çalışanlar veya bu konuda kariyer yapmak isteyen adaylar.

Aynı zamanda kuruluşlarında, IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’ni ve temel araçlarını (FMEA, SPC, MSA, APQP, PPAP) uygulamaktan veya mevcut uygulamaları geliştirmekten sorumlu yöneticiler, mühendisler veya çalışanlar.

  • IATF 16949:2016 (Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi) Temel Eğitimi
  • Proses FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) Eğitimi
  • İstatistiksel Proses Kontrol (SPC) Eğitimi
  • Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA) Eğitimi
  • İleri Ürün Kalite Planlaması (APQP) ve Üretim Parçası Onay Prosesi (PPAP) Eğitimi
  • Global 8D Eğitimi
  • Problem Çözme Teknikleri Eğitimi
  • IATF 16949:2016 (Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi) İç Tetkikçi Eğitimi

Yukarıdaki eğitimler çeşitli örnekler ve uygulamalar ile desteklenecektir. Ayrıca, IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Siteminin kurulmasında ve belgelendirilmesinde dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verilecektir.

Program sırasında yapılacak olan sınav ve testlerde başarılı olan katılımcılar aşağıdaki konularda “SERTİFİKA” almaya hak kazanırlar. Aksi durumda katılımcılara “KATILIM BELGESİ” verilir

Yılmaz Altaş

Ankara’da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İstatistik Bölümünden mezun oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’ nda İstatistik Uzmanı olarak dış ticaret istatistiklerinde 3 yıl çalıştı. 1985 yılında Çorum ili nüfus sayımını ve 1987 yılında Balıkesir ili sanayi sayımını koordine etti.

Teknik tekstil sektöründe dünya lideri olan, Kordsa Kord Bezi San. Tic. A.Ş. de Kalite Mühendisi olarak 7 yıl çalıştı.

Yönetim sistemlerinin kurulması ve sürdürülmesinden sorumlu oldu. İstatistiksel Proses Kontrol uygulamaları, proses denetimleri ve iyileştirme faaliyetlerini organize etti.

Yurt içi ve yurt dışında tedarikçi denetimlerini gerçekleştirdi. EFQM Mükemmellik Modeli’ nin uygulanması, yaygınlaştırılması ve değerlendirilmesinden sorumlu ekibin içinde yer aldı. 1996 Yılı Ulusal Kalite Ödülü’nün kazanılması ile sonuçlanan çalışmalarda önemli sorumluluklar aldı.

Belgelendirme sektörünün öncülerinden, SGS International Certification Services’in Bursa Bölgesini kurdu. Bu bölgenin sorumlusu olarak eğitmenler ve tetkikçiler yetiştirdi. Çok sayıda kalite eğitimi organize etti ve bu eğitimlerin kitapçıklarını tasarladı ve hazırladı. Bölgedeki belgelendirme tetkiklerini organize etti. ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ve SA 8000 konularında 400’den fazla tetkik takımında baş tetkikçi ve tetkikçi olarak görev aldı.

1999 yılında Gelişim Yönetim Sistemleri A.Ş.’yi kurdu. Altı buçuk yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Yönetim sistemleri alanında eğitmen, danışman ve tetkikçi yetiştirdi. Altı yılda 200 den fazla kuruluşa danışmanlık hizmeti ve 16.500 kişiye eğitim hizmeti sunarak, dönemin en büyük danışman ekibini oluşturdu ve yönetti.

Kalite ve verimlilik yönetimi danışmanlığında örnek olma vizyonu ile Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’ni 2005 yılında kurdu.

Bugüne kadar aralarında Arçelik, Doğtaş Mobilya, TÜPRAŞ, Coca Cola, Bursa Spor, YEŞİM Tekstil, BOSCH, ÇALIK Holding, BORUSAN Lojistik, PEPSI COLA, BOSSA, Uludağ Üniversitesi Hastanesi, Sırma Su, Beyçelik Gestamp, Assan Hanill, AKA Otomotiv, İNOKSAN, LAFARGE, GEMPORT, KUMPORT, Eskişehir ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri’nin yer aldığı 150 den fazla kuruluşta kalite ve verimlilik yönetimi alanında eğitimler verdi ve/veya danışmanlıklar yaptı.

Halen Sigma Center’in Genel Müdürü olarak kalite ve verimlilik yönetimi konularında danışmalık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

IRCA ve KOSGEB onaylı eğitmen ve danışman olan Yılmaz Altaş KALDER, Bursa Gazeteciler

Cemiyeti, PERYÖN, Bursa Platformu, Osmangazi RK ve TOSYÖV üyesidir.


Ahmet Karadeniz

İstanbul’da doğdu. 1984 yılında Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Makine Yüksek Mühendisi Diploması aldı.

1989 yılında Delphi Otomotiv İstanbul fabrikasında Üretim mühendisi, Üretim planlama Mühendisi olarak,1992 yılından itibaren Delphi Otomotiv Bursa Fabrikası’nda Teknik Müdür ve Üretim Müdürü olarak çalıştı.

1995 yılından itibaren sırasıyla Delphi Otomotiv İstanbul Fabrika Müdürü, Delphi Otomotiv Türkiye Operasyonları Kalite Müdürü, Delphi Otomotiv Doğu Avrupa Operasyonları Kalite Müdürü ve Delphi Otomotiv Avrupa Yan Sanayiler Kalite Müdürü olarak çalıştı.

2015 yılında Forchner Arnavutluk Genel Müdürü olarak çalıştı.

2017 yılından bu yana sözleşmeli ISO 9001 baş denetçesi olarak çalışmaktadır.

2018 yılında Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti. uzman kadrosuna katıldı.


Dr. Öğr. Üyesi Tayfun UTAŞ

Dr. Tayfun Utaş, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği Lisans derecesini aldı (1988). İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü'nden İşletme Yönetimi alanında MBA (1996) ve Aynı fakültenin İşletme Yüksek Lisans (2001) derecesini almıştır. Yüksel Lisans bitirme tezi Yalın Üretimde TPM uygulamalarıdır. Toplam Üretken Bakım ve Toplam Verimli Yönetimi uygulamaları hakkında kapsamlı araştırmalar yapmıştır. Ardından, Okan Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Bölümü Doktora programını tamamladı (2016). Çalışmalarının odak noktası,  İş Karakteristik Modeli Çerçevesinde Mavi Yakalı çalışanların Motivasyonu başlıklı çalışmalarıdır. Vestel ve Beko gibi World-Class özel şirketlerinde çalıştı. 2018 yılına kadar Uluslararası bir firmada Operasyon Direktörü olarak çalıştı. Halen İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisidir.

Japonya'da yarı-hükümet birliği olan JIPM (Japonya Enstitüsü Üretim Enstitü) tarafından verilen TPM Uzman Sertifikasına sahiptir. Toyota eğitim merkezinden Üretim Yönetimi programına katılmış ve  Üretim Yönetici uzman sertifikası almıştır. Altı Sigma Kara Kuşak olan Tayfun Utaş birçok farklı konuda proje liderliği yapmıştır. İş hayatında Yalın ve Toyota Üretim Sistemlerine dayanan çok sayıda proje gerçekleştirmiştir. Çeşitli şirketlerde ve üniversitelerde TPM, Kaizen ve Sigma hakkında seminer ve konferanslar verdi. ISO, MMO ve çeşitli şirketlerde Yalın Sigma uygulaması üzerine atölye çalışmaları yaptı. Bu konularda İstanbul Sanayi Odası tarafından kitapları yayımlanmıştır. Utaş, 2016 yılından itibaren Londra merkezli yabancı danışmanlık firması TRACC ile MMS (Manufacturing Management Systems) altında Operasyon Mükemmelliği metodolojisi üzerinde çalışmaktadır.

Proje Yönetici ve Liderliği altında; Dünya TPM ödülü, Kal-Der Kalite Ödülü,  Siemens şirketi tarafından Enerji Siemens Ödülü, Türkiye Enerji Bakanlığı tarafından Enerji Oscar Ödülü, Türkiye Enerji Bakanlığı tarafından Fabrika Enerji Verimliliği  Ödülü kazanmıştır.

Deneyim Alanları: Sigma, TPM ve Yalın Üretim Sistemleri, Motivasyonu Artırma, Ekip Çalışması ve Katılım, Otonom Yönetim, Üretim ve Üretim Sistemleri, ISO Sistemleri,  Yatırım ve Makine Bakım ve Otomasyon Sistemleri, Kalibrasyon Sistemleri, Tesis Yönetimi, Operatör Eğitimi, Proses Mühendisliği, Endüstriyel ve Mekanik Mühendislik Kavramları, Damıtma Teknikleri, Operasyon KPI, İş Raporları, Otomatik Sistemler, Süreç Yönetimi, Altı Sigma, Enerji Tüketimini Azaltma ve Uygulama Denetimleri, Operasyon Yönetiminde  Mükemmellik ve Tedarik Yönetimi. İnsan Kaynakları Performans yönetimi, Örgüt Psikolojisi, Değişim Projeleri.


Eğitim Süresi

80 saat